Répássy a jövőben is dolgozna igazságügyi területen
A távozó államtitkár országgyűlési képviselői munkáját folytatja, de reméli, hogy dolgozhat majd igazságügyi, törvényalkotási területen, mert "ezt szereti csinálni".
A távozó államtitkár országgyűlési képviselői munkáját folytatja, de reméli, hogy dolgozhat majd igazságügyi, törvényalkotási területen, mert "ezt szereti csinálni".
Az igazságügyi miniszter szerint szükség van Magyarországon egy közigazgatási felső bíróságra, amely csúcsszervként működne, oda kerülnének a közigazgatás legfontosabb ügyei. A javaslathoz kétharmados parlamenti támogáts szükséges. Beszélt Répássy Róbert államtitkár leváltásáról is, akivel meg volt elégedve, de a megváltozott feladatok sroán nem számítanak munkájára.
A tárcavezető a Frontex – azaz az Európai Unió határvédelmi ügynöksége – megerősítése mellett foglalt állást, és olyan megoldásokat sürgetett, amelyek megakadályozzák a tömeg beáramlását Európába.
Trócsányi László szerint szeptember 15-e mérföldkő lesz, új helyzetet teremt a tömeges bevándorlással összefüggő törvény hatálybalépése. Az igazságügyi miniszter pénteken Budapesten arról is beszélt, le fog ülni az egyházi vezetőkkel, hogy tisztázza velük, hogyan tudnak segíteni a menekülteknek.
Trócsányi László parlamenti expozéban vezette fel a menekültügyi törvénymódosításokat. Egyebek mellett lehetőség lesz arra, hogy a kormány átmeneti időre tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet hirdessen ki, szigorítják az illegális határátlépés szabályait.
Ópusztaszeri beszédében az igazságügyi miniszter némileg bírálta a kormány jogalkotását, amelyért egyúttal felel is. De bírálta az EU-s jogalkotást, és, ahogy más kormánytagok, ő is szólt a menekültkérdésről: "A jog azt diktálja, hogy aki az ország területére be akar lépni, annak ezt szabályosan, az erre kijelölt határátkelőhelyeken kell megtennie".
Három miniszter és egy államtitkár ellenzése után vajon mit tesznek a „civilek”?
Az Orbán-kormány újabb szöget ver a demokrácia koporsójába azzal a módosító javaslattal, amellyel fizetőssé tenné a közérdekű adatigényléseket és megkönnyítené azok visszautasítását - közölte a PM, és a javaslat visszavonását követeli, mivel az nem az adófizetők pénzét, csak az enyveskezű fideszeseket védené a párt szerint.
A kormány újabb nagy lépést tenne az átláthatóság lebontása felé, és több ponton jelentősen korlátozná a hozzáférésünket a közadatokhoz. Az alapvető alkotmányos jogaink forognak kockán.
Az Emmi adatai szerint az idén jóval több pénzt költött a kormány az adófizetők pénzéből a bevándorlásellenes kampányra, mint a roma felzárkóztatásra, holott Trócsányi igazságügy-miniszter korábban a romákkal indokolta azt, hogy miért nem akarja a kormány befogadni a bevándorlókat.
Orbán Viktor arra utasította Trócsányi László igazságügyi minisztert, és Szijjártó Péter külügyminisztert hogy azonnal kezdjenek egyeztetést az Unióval a Dublin III. egyezményről. A magyar kormány azt kifogásolja, hogy a nyugati országok miért hozzánk akarják visszaküldeni azokat a menekülteket, akik eredetileg Görögországban léptek be az Unió területére.
Az igazságügyi miniszter szerint "ha nincs rá indok, akkor értelmetlen fenntartani" a négy méter magas, 175 kilométer hosszú drótkerítést a szerb-magyar határon.
Az Európa Tanács (ET) alkotmányjogi tanácsadó testülete, a Velencei Bizottság elismerte a magyar médiaszabályozás fejlődését, Trócsányi László igazságügyi miniszter pedig a testület plenáris ülésén kifejezte saját és a magyar kormány készségét az ellenzékkel való párbeszédre - közölte az Igazságügyi Minisztérium (IM). AZ Együttnek az Országos Sajtószolgálathoz eljuttatott közleménye szerint a Velencei Bizottság elítélte az illiberális médiaszabályozást.
Kész feladni a rezsicsökkentést az Orbán-kormány – ez a lényege annak a hivatalos, az uniós energetikai biztosnak küldött kormányzati levélnek, melynek tartalmát a hvg.hu megismerhette. Nem egyszerűen a rezsicsökkentés leállításáról van szó: a leírt, kilátásba helyezett lépések nyomán aligha kerülhető el a gáz és az áram drágulása. Ez pedig egyet jelent azzal, hogy Orbánék sutba dobják azt az intézkedésüket, amelynek főszerepe volt abban, hogy a 2014-es választásokon újra behúzták a győzelmet.
Trócsányi László igazságügyi miniszter felháborítónak nevezte és a leghatározottabban visszautasította az egyes ellenzéki pártok szerinte tudatos félremagyarázáson alapuló és alaptalan vádaskodását, amellyel rasszistaként kívánják feltüntetni. A tárcavezető pénteken közleményben reagált az őt ért vádakra. Egyebek mellett azt írta: a roma közösséggel törődni prioritás és erkölcsi kötelesség.
Trócsányi László igazságügyminiszter kijelentése, miszerint Magyarország a romák felzárkóztatása miatt nem tudja befogandi a menekülteket, több ellenzéki párt szerint is rasszista, ezért le kellene mondania.
A kormány látja a prioritásokat, de hogy miért kezdett el romázni Trócsányi László Berlinben a menekültüggyel kapcsolatban, azt a tárca a kérdéseinkre adott válaszában nem magyarázta meg.
Az igazságügyminiszter arról beszélt, hogy a gazdasági bevándorlókat azért sem tudjuk befogadni, mert a romákat kell felzárkóztatni. Azt is mondta, hogy a halálbüntetés bevezetését nem készíti elő a minisztérium.
Miközben Áder János eddigi elnöki évei során kivételesen kevés elítéltnek adott kegyelmet, idén megfordulni látszik a folyamat.
Trócsányi László igazságügyi miniszter visszafogott levelet írt az Európai Bizottság első alelnökének. Trócsányi arra hívja fel a figyelmet, hogy az Altus megbízása sokak szemében aggályos lehet, miközben a bizottság mindig is nagyon ügyelt rá, hogy ne avatkozzon bele belpolitikai kérdésekbe.